Jeszcze cieszy się wolnością!

jkbmik/ REMINISCENCJE

„Gdyby mój syn umiał śpiewać byłby gwiazdą światowego formatu”. W takich słowach przedstawia go jego matka. Wiadomo, że do czołówki polskich piosenkarzy mu daleko. Za to spectrum jego talentów jest większe niż ego Joli Rutowicz. Jest autorem tekstów, felietonistą, artystą, aktorem, pisarzem itd. Dziwnie potoczyły się jego losy, bo wszak chciał być śmieciarzem. Nie wyszła mu jednak kariera modela, judoki ani wspomnianego śmieciarza czy strażaka. Może to i dobrze, bo stał się jedną z najbarwniejszych postaci polskiej sceny rozrywkowej.

    Dla fanów wiele faktów jest już znanych. Tutaj za to okraszone są szczegółami, bardzo często pikantnymi. Ostatnia książka Krzysztofa Skiby „Ciągle na wolności – autobiografia łobuza” to zbiór opowiadań z życia artysty.  Obserwując docinki w stronę jedynej sparwiedliwej partii może już niedługo tytuł okaże się nieaktualny. Pozew ze strony stacji TVP okazuje się jednak póki co dobrą promocją książki. Na razie ciągle na wolności!

zdj.jkbmik

Jeśli potraktować książkę jako poradnik to możemy się z niej dowiedzieć jak kolportować ulotki, a może jednak jak tego nie robić. Przeczytamy również jak częstować funkcjonariuszy prawa cukierkami. Przed kim się rozbierać i jak zostać Jimem Hendriksem. Książka może posłużyć również jako kompendium wiedzy o PRL-u. O tym, co było można, a w zasadzie czego nie można było. Jest też swoistym aktem zakulisowych historii świata rock ‘n rolla i artystów nie zawsze związanych ze sceną muzyczną. Dla fanów Big Cyca to swoista encyklopedia, której promocja zbiegła się z 30 leciem zespołu. Zabawne podejście do opowiadań przyklepane unikatowymi zdjęciami z najlepszym Ministrem Obrony Narodowej od czasów Łokietka, Premierem Morawieckim, a nawet z żoną. Nawet Przedłużony wieczór z Renatą okazał się godny opowiedzenia, bo „randka” nietypowa.

Porównując swoją książkę na targach książki do biografii Keitha Richardsa, Deep Purple i wielu innych, okazało się, że nasz Krzysio ma do opowiedzenia więcej niż światowej sławy artyści. Wychodzi zatem, że nieźle się bawił. Ba! W jednym z wywiadów przyznał, że po oddaniu książki do druku zaczął przypominać sobie coraz więcej historii, więc zakładam , że być może powstanie kiedyś ciąg dalszy. Póki co mamy wspaniały zbiór opowiadań z jeszcze lepszymi komentarzami polskiej rzeczywistości. Jak sam artysta radzi książkę najlepiej czytać wspak! Ja przeczytałem jednym tchem;)

Skiba to człowiek niepokorny, wyłamujący się wszelkim stereotypom. Jaki jest naprawdę?

„Skiba lśni jak brylant. Jego talent jest wyczuwalny jak zapach perfum.”

Hanna Bakuła

„Skiba? Nawet inteligentny. Szkoda, że taki brzydki.”

Andrzej Grabowski

„Krzysiek, podobnie jak ja, spełnia rolę głupka wioskowego. Zawsze można liczyć, że powie coś, co jest nie do końca poprawne polityczne, ale co trzeba powiedzieć. I za to go lubię – nie pęka po prostu.”

Tymon Tymański

„Skiba z najbardziej dojrzałego młodzieńca, jakiego znałem, stał się najmniej dorosłym dorosłym, jakiego znam.”

Michał Ogórek

„Wielki szacunek dla Skiby, bo świetnie łapie te wszystkie historie, które są wokół nas. Big Cyc to nie jest skandalizująca kapela, oni tylko śpiewają o naszych wadach.”

Jerzy Owsiak

„Wkład Skiby w rozwój poezji punkowej był mi zawsze drogowskazem – to on pomógł mi ostatecznie porzucić mroczny nylon na rzecz progresywnego techno polo. Dziękuję Ci za to, Krzysztofie.”

Piotr Bukartyk

„To energetycznie radykalna fuzja Terminatora, Zorro i Antka Boryny. Skiba jest jak Krzysztof Ibisz wiecznie młody i jak Lenin wiecznie żywy.”

Paweł „Koñjo” Konnak

„Fenomen i jednocześnie paradoks Skiby: w sprytnym przebraniu niskiego, łysiejącego grubaska funkcjonuje jedna z bardziej kolorowych postaci rodzimego show-biznesu. A zdecydowana większość rodzimego show-biznesu działa dokładnie odwrotnie.”

Tomasz Jachimek

„Gdybym żył, chciałbym być Skibą, ale niestety nie żyję.”

Tadeusz Kościuszko

„Chcesz, żeby w twoim programie było kolorowo i wyraziście, a może nawet po bandzie – zaproś Skibę. Sukces gwarantowany.”

Maciej Orłoś

„Nieprzeciętnie inteligentny człowiek o duszy buntownika. Ma niesamowity talent do udawania rzeczy, o których nie ma pojęcia. Od jakiegoś czasu wszyscy myślą, że jest postacią fikcyjną…”

Jacek Jędrzejak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o