Artysta ma obowiązek się wyrazić !

jkbmik/ WYWIADY, WYWIADY MUZYCZNE

     Jak dla mnie jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny muzycznej. Znany z bezpruderyjnych wypowiedzi. Piosenki Apteki to impreza na nieustającym haju okraszona psychodelią i punk rockiem. Ponad 35 lat potrząsają sceną, choć daleko im do mainstreamu. Jędrzej „Kodym” Kodymowski to z pewnością bardzo wyrazista postać muzyki punkowej.

Słuchając Apteki można by odnieść wrażenie ,że jest się nieustannie na imprezie. Wy promujecie narkotyki?

Absolutnie nie. To jest  raport z czasów kiedy te piosenki powstawały. Znak czasów. Sytuacja opowiadana z pozycji obserwatora. Całe życie bawić się w ten sposób nie da rady.

Czym byłaby Apteka bez narkotyków?

  Nie mogłaby się tak nazywać. Byłaby zespołem , który nie ma tego doświadczenia. To jest trochę teoretyczne pytanie, wymaga ono spekulacji. Na zasadzie „co by było, gdyby babcia miała wąsy”. Z drugiej strony dziś mamy takie czasy kiedy babcie bardzo często mają wąsy (śmiech). W sumie nie można się temu dziwić bo w przeciwnym razie możemy zostać posądzeni o homofobie ( śmiech ).

Bardzo często w Waszych piosenkach padają dość ciężkie epitety jak „transwescyty i inne cioty” czy choćby bardzo rozsławiona Menda. Nie jest to zbyt mocne i agresywne na dzisiejsze czasy?

To jest poetyka. Każdy ma prawo do wyrażania siebie. Jest to, tak uważam, jeszcze w granicach dobrego smaku. Jeśli dziś posłuchamy muzyki hip-hopowej to lecą takie wiązanki , że aż uszy więdną. Nie uważam jednak by te wyrażenia , które padają w naszych piosenkach były aż tak bardzo agresywne.

Sam jesteś bezkompromisowy. Tak uważam. Myślisz ,  że w polskim szołbiznesie jest jeszcze ktoś taki, który nie układa się z mediami?

Jest mi niezręcznie oceniać samego siebie. Myślę, że każdy artysta powinien być bezkompromisowy. Jeżeli ktoś idzie na kompromis to wtedy sztuka na tym traci. Artysta musi być też wyrazisty.

Czym było dla Ciebie spotkanie z Johnem Lyndonem?

Było to całkiem normalne spotkanie. Jak człowiek spotkał człowieka. Nie wpadam w zachwyt gdy spotykam ludzi z pierwszych stron gazet. On akurat kojarzy mi się z dobrą muzyka, jaka jest Punk. Widziałem ich jako Sex Pistols i Public Image Limited. Na koncercie dostałem to, na co czekałem!

Czy uważasz , że muzyka powinna jednoczyć?

Każda sztuka powinna jednoczyć! Jeżeli czegoś słuchamy lub oglądamy to, wtedy przyjmujemy wersje, którą proponuje nam twórca. To jest najlepsza szkoła tolerancji. Wiele artystów mnie wkurwia swoimi poglądami ale za to grają zajebiście. Artysta ma obowiązek się wyrazić !

  Wasza muzyka  jest osadzona w dźwiękach psychodelicznych, ale i punkowych. Dziś Punk jest szeroko pojętym zjawiskiem. Czym jest dla Ciebie punk?

Jest to zjawisko, w której ważna jest muzyka! A nie coś innego. Można to nazywać buntem ale jednak czysta ekspresja jest bardzo ważna. Jest to esencja tego nurtu. To są przede wszystkim emocje.

Wspomniałeś kiedyś o książce „Zjadacze gwiazd”. Jest to jednak książka z bardzo wywrotową fabułą. Zawsze sięgasz po takie?

Czasami sięgam po książki dokumentalne, political-fiction ogólnie nie mam sprecyzowanego typu literatury. Czytam dobrą literaturę i zależy to raczej od nastroju niż sprecyzowanych typów.

  Uważasz, że dzisiejsze media idą w dobrą stronę? Nie mówię tylko o publicystyce, ale również dziennikarstwie muzycznym.

Nic nie jest idealne. Media państwowe i jak te prywatne potrafią mnie zdenerwować. Nie we wszystkim, co robią. Dążymy do ideału ale nigdy go nie osiągniemy. Ideał jest czysto teoretycznym zjawiskiem. Zdecydowanie lepiej jest zmierzać w stronę wzorców pozytywnych niż tych negatywnych.

 Czegoś specjalnego możemy oczekiwać podczas koncertu w Londynie?

Przyjedziemy i zagramy ( śmiech ) . Oczywiście set będzie ułożony specjalnie pod publiczność w Londynie i będzie też coś specjalnego ale tego na razie nie zdradzę ( śmiech ). Najlepiej nam wychodzi wyrażanie  się na scenie. Zatem zapraszamy wszystkich !

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o