Fakt, że udało mi się zmienić swoje życie uważam za największe moje osiągnięcie.

jkbmik/ ARTYŚCI, WYWIADY, WYWIADY MUZYCZNE

Granie w więzieniach to nie jest nowy pomysł. Zapewne wielu osobom może wydać się jako nowatorski sposób grania koncertów. W 1969 roku taki koncert zagrał Johny Cash, który uwiecznił słynny występ jako „At San Quentin”. Jednak w więzieniach grał również „nasz” Lombard czy Leszek Możdzer. Takie koncerty jak Projekt Pudło pokazują jak bardzo muzyka potrzebna jest w naszym życiu. O powyższym projekcie i życiu opowiedział mi Paweł Czekała czyli Piguła , lider szczecińskiego the Analogs. Wspólnie z Kamilem Rosiakiem zbierają pieniądze na trasę koncertową po polskich więzieniach.

Kuba Mikołajczyk : Nie kryjesz się z tym, że odsiadywałeś wyrok.

Paweł „Piguła” Czekała : Takie jest życie. Wiele osób trafia do więzienia a kiedyś padło na mnie. Nie ma sensu tego ukrywać. Poza skrajnymi przypadkami, fakt że trafia ktoś do więzienia  jest skutkiem jakiegoś problemu. Te problemy to bezrobocie, brak szans na rozwój, głupie prawo czy bieda. To nie sam człowiek jest problemem.

Pamiętasz okoliczności narodzenia projektu?

Zdarzało nam się dość często grać w więzieniach, poprawczakach i ośrodkach socjoterapii. Problem był zawsze ten sam. Ciężko było zagrać koncert, który byłby dobrze nagłośniony , z przestarowanymi gitarami a perkusja nie zagłuszała by reszty zespołu. Te miejsca to są świetlice a nie przygotowane  sale koncertowe. Rozwiązaniem okazało się granie na dwóch gitarach akustycznych. Takie granie folkowe , jak to określam, jest znacznie przyjemniejsze dla ludzi, którzy nie obcują z punk rockiem na co dzień. Tekst jest bardziej zrozumiały i całość łatwiej przyswajalna dla każdego.

Pamiętasz emocje przy koncercie w więzieniu w Nowogardzie? Gdy przekroczyłeś je powtórnie ale jako wolny człowiek.

Świadomość tego , że wchodzę tam na „chwile” a nie na kilka lat była znacznie przyjemniejsza niż jak wwoziła mnie więźniarka. Przechodzisz koło tego samego pawilonu, widzisz te same okna , z których przez wiele lat oglądałeś świat. Był to dla mnie swego rodzaju flashback . Poczułem takie ukłucie na dnie serca , które trudno zdefiniować.

Życie Cię nie rozpieściło a jednak się udało ? Można mówić o sukcesie w Twoim życiu?

Okazało się, że poza tym co mi się przydarzyło to w życiu miałem fart. Udało mi się wrócić do normalnego życia. Od lat robię to co kocham i mogę się z tego utrzymać. Jest to też jedna z tych rzeczy , która wewnętrznie nakazywała mi stworzenie tego projektu. Myslałem „jeżeli mi się udało to inni też mają szanse”. Nie musi być to błędne koło! Ludzie którzy wychodzą z więzienia funkcjonują na marginesie społeczeństwa.  Ponownie zaczyna dziać się coś złego w ich życiu i znów tam wracają. Mam nadzieje, że chociażby dla kilku osób będę przykładem , że nie musi tak być i można pokierować życiem inaczej.

Myślisz , że pomożesz więźniom swoimi piosenkami?

Nasze piosenki mówią właśnie o tym. Życie nie zawsze jest takie jak byśmy chcieli, nie takie jak uczyli nas w szkołach. Chciałbym , żeby ludzie odnajdywali w moich piosenkach wspólne emocje i pomogło im to przetrwać ciężkie chwile z dala od domu, bliskich, rodziny.

Ostatni płyta „Wilk” wręcz ocieka tematyką więzienną.Kilka numerów wręcz bije po uszach tekstami zza krat: „Kolejna smutna piosenka”, „Nim wyruszę w drogę” i „Tak bardzo tęsknie mała”.

Od wielu lat pisze teksty dla the Analogs. Jestem byłym więźniem i spora część swojej młodości spędziłem w więzieniu. Bywały w naszej karierze płyty , które jeszcze bardziej ociekały tą tematyką. Jest to rzecz, która wywarła na moim życiu ogromne piętno i o tym właśnie pisze. Ciężko było by nie pisać o tym. Życie tak się potoczyło ale udało mi się z tego wyjść. Fakt, że udało mi się zmienić swoje życie uważam za największe moje osiągnięcie.

Nie uważasz , że graniem dla osadzonych narażacie się opinii publicznej? Szczególnie tym starszym pokoleniom, którzy uważają , że więźniom nie należy się jakakolwiek pomoc.

Są ludzie głupi i mądrzy. Taka samo jak wielu ludzi myśli, że czarni są gorsi od białych. Mądry wie, że życie różnie się kręci. W więzieniach siedzą dzieciaki niemalże za darmo. Za to , że mieli ze soba kilka gram palenia, siedzą ludzie za niepłacenie alimentów czy nie spłacanie kredytu i inne długi. Takie rzeczy mogą dotknąć każdego. Coś się może wydarzyć w jego życiu, że będzie musiał stanąć w obronie swojej rodziny i użyć przemocy. Każdy człowiek może w pewnym momencie być tak przepełniony smutkiem czy nienawiścią, że zrobi coś złego. Można rozmawiać na ten temat bez końca i mnożyć te przykłady. Większość ludzi doskonale o tym wie. Są oczywiście też tacy, którzy chcą żeby przestępcy byli napiętnowani i odcinani od świata ale wtedy ci ludzie nigdy nie wrócą do normalnego życia. Nie martwię się o to co ktoś myśli na temat Projektu Pudło. Nie gram dla ludzi, którzy myślą o innych źle. Nie gramy dla głupców- To nasz złota zasada

Jest specjalny set przygotowany pod te okoliczności. Będzie jakiś specjalny numer ?

Nie przygotowaliśmy niczego więcej poza tym co gramy standardowo na koncertach The Analogs. Ale jak zagramy kilka koncertów to może coś nowego się pojawi. Może coś nas zainspiruje? Pewnie set koncertowy zacznie nam się nudzić i zaczniemy go zmieniać. Być może wtedy dołożymy jakieś nowe numery , które powstaną na próbach. Może tak będzie a może nie  ( śmiech ) . Nie będę nic tutaj kolorował i obiecywał. Zawsze mówię prawdę bo uważam , że nie ma sensu koloryzować!

P.S. Wszystkie zamówione fanty wysyłają również do UK !!!

https://wspieram.to/projektpudlo

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o