ZAPOMNIANE NUTY CZYLI AMNESIA

jkbmik/ ALBUMY, REMINISCENCJE

         Zespół pochodzi z Bishops Stortford i mimo przetasowań w składzie udowadnia , że konsekwentnie dąży do celu. Transparet Human Creatures to podobno nazwa, która powstała od skrótu THC jednakże zespół nie potwierdza tego faktu. Mimo deklaracji progresywnej muzyki mogą zaskoczyć formą wykraczającą poza progresywne ramy. Zespół charkteryzuje się dużą dozą oryginalności. Ci muzycy dokonale wiedzą co robią i solidnie stoją na obu podstawach. To zupełnie inny wyraz muzyki od tego co proponują nam inne rockowe zespoły!

     Runyway to utwór doskonale nadający się na początek płyty. Gitara akustyczna nie sugeruje by miało wydarzyć się coś więcej niż typowa delikatna ballada z nieco egzotycznymi dźwiękami. Jednak już w połowie cięższy styl zwiastują krótkie mocno gitarowe riffy a i głos charakterystyczny dla utworu zyskuje na wielkości. Fantastyczny wyrafinowany bas doskonale współgra z perkusją nadająć przy tym mocy tej nucie. Firewood zaczyna się od narastających odgłosów z lasu przeciętych głuchym telefonem. Wprowadza nas w nieco jazzowy nastrój. W tym wszystkim jednak odnajduje się przyjemna acz krótka, czysto rockowa solówka. Harmonie Amana i Johnathana swietnie podkreślają styl utworu. Amnesia to kolejna nuta opisywanej epki. Tutaj mimo lekkiego startu bardzo szybko utwór nabiera cięższego stylu. Dzięki wokalom urasta do rangi patosu. Plateau to już trudniejszy do zdefiniowania utwór. Zdecydowanie lewituje w psychodelicznej przestrzeni. Zmiana tempa powoduje, że nasze myśli krążą po nieznanych dotąd przestrzeniach naszego umysłu. Memory found to nic innego jak Amnesia bez prądu ale sposób zagrania i wokale powdują, że śmiało możemy postawić inny tytuł . Widząc zespół na scenie również w wersji akustycznej nie kryłem mojego zdziwienia dla sposobu interpretacji ich numerów. Nie byłem w stanie sobie wyobrazić ich numerów w takiej odsłonie. Tym bardziej moje wspomnienia z tego koncertu są niezywkłe.  Again to już jakby coś innego . Początek nasunął skojarzenie z utworem Hej, może trochę z piosenki List ale oskarżenia o plagiat są tutaj bezpodstawne. To kompozycja bardzo spokojna i zaledwie dwu minutowa. Utwór znajdzie się jako ścieżka dźwiękowa w dokumencie BBC. Żadne słowa nie opiszą tego co dzieje się na albumie. Teksty i wokale w każdej kompozycji niosą ze sobą niesamowity przekaz. Nie dyskredytuje to jednak muzyki ale w niespotykany dotąd sposób wynosi THC na wyższy poziom!

   Mimo deklaracji progresywnej muzyki mogą zaskoczyć formą wykraczającą poza progresywne ramy. Zespół charkteryzuje się dużą dozą oryginalności. Ci muzycy dokonale wiedzą co robią i solidnie stoją na obu podstawach. Teksty to wyeksponowane myśli Jona , który doskonale ujmuje problemy ludzkiej egzystencji. Za EP-ke w dużej mierze odpowiada Tim Webster znany ze współpracy z zespołem Archive. Album wyprodukował Maciek Gazda a za mastering odpowiada Aman Nundram . EP Transparent Human Creatures jest dostępna na każdej platformie streamingowej. Aż boje się co spowoduje w mojej głowie długogrająca płyta!

Zespół to:

Maciej Gazda – gitara

Jonathan Eynon – gitara i wokal

Aman Nundram –bas i wokal

Ryan Thwaits – perkusja

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o